Alapvető tudnivalók ékszertulajdonosok számára
Az ékszerek hosszú távon örömet hozhatnak viselőjüknek, ha odafigyelünk néhány alapvető szabályra a viselés és ápolás során.
A nemesfém ékszerek érzékenyek lehetnek különböző vegyi hatásokra, amelyek tartós elszíneződést okozhatnak. Gyakran ártalmatlannak tűnő mindennapi anyagok is károsíthatják az ékszereket, ezért érdemes elkerülni, hogy parfüm, dezodor, hajspray, kozmetikai termékek, gyógy- vagy tengervíz közvetlenül érje őket.
Az ékszerek fizikai hatásokra is érzékenyek, így kerülni kell a viselésüket fürdés, sportolás vagy fizikai munka közben.
Otthon speciális tisztítókendővel is karbantarthatók, de a legjobb eredmény érdekében érdemes szakemberre bízni a tisztítást.
A bevonatos ékszerek használata során a felület megkophat, ezért nem javasolt a mindennapi viselésük.
Alapvető tudnivalók óratulajdonosok számára
Kerüld az óra viselését fürdéskor, még ha vízálló is, mivel a szappan és egyéb kozmetikumok károsíthatják a felületét. Testápoló, napolaj vagy más krémek szintén elváltozásokat okozhatnak.
A világos bőrszíjas vagy szilikon órák szíja idővel elszíneződhet, különösen sötét ruhákkal való érintkezés esetén. A bevonatos órák (pl. arany vagy rózsaarany) felülete a napi használat során megkophat.
Órádat ne tedd ki extrém hőmérsékleti viszonyoknak, például szaunában. Az alkalmi órákat pedig ne használd sportoláskor, uszodában, szoláriumban vagy szaunában.
Az órák ugyan ellenállóak a figyelmes használattal szemben, de az erős nyomás, ütés vagy feszült helyzetek károsíthatják őket. Soha ne próbáld meg kinyitni az óra hátlapját, mert ezzel komoly sérüléseket okozhatsz.
Alapvető tudnivalók vízálló óratulajdonosok számára
Tengeri fürdőzés vagy búvárkodás után mindig öblítsd le az órát! Ha koronazáras órát viselsz, figyelj arra, hogy a korona mindig legyen megfelelően rögzítve.
Ha az óra üvege megreped vagy eltörik, azonnal elveszíti vízállóságát. Az órát ne használd szaunában, és kerüld a kronográf gombok megnyomását vízben.
A szakszerűtlen elemcsere vízállósági problémákat okozhat. Évente ajánlott ellenőrizni az órában lévő gumi tömítéseket.
Fontos információk az óraszerkezetekről
Mechanikus szerkezet: A mechanikus órák működéséhez szükséges energiát a kézi felhúzás biztosítja, amelyet a rugóház tárol. Fontos, hogy ne húzd túl a szerkezetet, és 2-3 évente szervizben érdemes átvizsgáltatni.
Automata szerkezet: Ezek az órák az energiát mozgás közben nyerik, amit szintén a rugóház tárol. Az automata órák rendszeres használat mellett folyamatosan működnek. 2-3 évente javasolt szervizeltetni.
Kvarc szerkezet: A kvarcórák pontos működéséhez elem biztosítja az energiát. Az elemek cseréje 1-2 évente szükséges, és mindig szakszervizben ajánlott elvégeztetni, hogy elkerüld a nem megfelelő minőségű elemek okozta károkat.